2014.02.07. 11:04
A háború kutyái - Istent kell játszaniuk a felvezetőknek
A hazai oldalak közül elsőként a blogunkon olvashattatok arról a Colonel nevű belga juhászról, akit az afganisztáni tálibok ejtettek foglyul és videón bemutattak. A National Geographic beszámolójából kiderül: nem ez az első eset, hogy trófeaként mutogatják a megszerzett katonai kutyákat a harcoló felek.
Büszke vagyok arra, hogy érzésem szerint én számoltam be a hazai oldalak közül elsőnek a tálibok által foglyul ejtett kutyáról. A helyi tálib vezetők a jelek szerint becses trófeaként kezelik a Colonelnek nevezett kutyát, az amerikai hadsereg pedig nyomoz az ügyben.
A kutyák többszáz éve vesznek részt háborúkban, de ritkaságnak számít, hogy egy állatot foglyul ejtenek. Az eddigi leghíresebb esetre a második világháborúban került sor, akkor egy Judy nevű kutyát szereztek meg a japán csapatok. A brit haditengerészet kutyáját hadifogolyként regisztrálta és halálra ítélte a japán haderő, de a pointer szerencsére túlélte a háborút és épségben hazatért Angliába, ahol kitüntették bátorságáért és erejéért.
Walter J. Katnicha és Rex kiképzésen a nebraskai Fort Robinson támaszponton (Fotó: U.S. War Dogs Association)
Az amerikai hadsereg eddig mintegy 2500 kutyát vitt magával Afganisztánba, ezek többsége bomba- és lőszerkeresőként dolgozik. Colonel a feltételezések szerint a brit hadsereg tagja, akárcsak az a Theo nevű springer spániel, akit 2012-ben posztumusz tüntettek ki az Egyesült Királyságban állatoknak adható legmagasabb kitüntetéssel, a Dickin éremmel. Theo felvezetőjével, Liam Taskerrel talán a legsikeresebb bombakereső csapatot alkotta Afganisztánban. 2011-ben egy küldetés során a tálibok rajtuk ütöttek, Taskert megölték, Theo pedig az eset után pár órával agyvérzést kapott a brit táborban és meghalt. Theoról és a brit hadseregben szolgáló többi állatról éppen a napokban vetíti háromrészes dokumentumfilm-sorozatát az Animal Planet.
Liam Tasker és Theo - Tasker édesanyja szerint a kutya gazdája elvesztésébe halt bele (Fotó: AP)
Az Egyesült Államokban elsőként Benjamin Franklin szorgalmazta a kutyák harci bevetését, bár az ötlet, miszerint kutyákkal meg lehet félemlíteni az indiánokat, valószínűleg spanyol conquistadoroktól származott. A National Geographic szerint az Észak-Amerikába érkező hódítók állítólag bullmasztiffokkal küzdöttek az őslakosok ellen. Később, a polgárháborúk és az első világháború során elsősorban hírvivőként használtak kutyákat, a második világháborúban pedig megkezdték munkájukat a bombakereső kutyák. A vietnami háborúban mintegy 5 ezer kutyát vetett be az amerikai hadsereg, akik összesen körülbelül 10 ezer ember életét menthették meg.
„Ha felvezető vagy, Istent kell játszanod, meghatároznod, mikor ehet, mikor játszhat a kutyád, és azt is, hogy mikor támadjon” – fogalmazott Kristopher Knight, az amerikai hadsereg egyik vezető kutyakiképzője, aki szerint csak ilyen hozzáállással lehet sikeres valaki a harcmezőn.
Szólj hozzá!
Címkék: segítő kutya
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek